Święta Narodowe - ważne rocznice!
Dodano 30 kwietnia 2024

Święta Narodowe - ważne rocznice!

Przed nami kilka wolnych dni, ale to nie "majówka-grillówka" - Świętujemy  ważne rocznice!

1 maja – Święto Pracy:

Dzień ten upamiętnia wydarzenia z początku maja 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, kiedy to robotnicy wywołali strajk. Buntowali się oni przeciw koszmarnym warunkom pracy i wykorzystywaniu przez kapitalistów. Musieli bowiem co dzień pracować po 12 godzin w bardzo trudnych warunkach i za niskie wynagrodzenie. Bunt robotników narastał, a przełomowe wydarzenia rozegrały się w zakładzie firmy McCormick Harvester Co. Właściciel zakładu zwolnił wówczas wszystkich pracowników, a na ich miejsce przyjął nowych i wynajął ochroniarzy. Zwolnieni robotnicy zorganizowali 1 maja wielką demonstrację, w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstracje tłumione przez policję trwały kilka dni i zginęło w nich kilkunastu robotników i jeden policjant.

Trzy lata później, w 1889 roku, dla uczczenia tych wydarzeń i dramatycznej walki robotników ustanowiono Święto Pracy.

W Polsce święto to było obchodzone od 1890 roku

2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione przez Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.

To święto ma na celu uczczenie symboli narodowych, w tym w szczególności polskiej flagi, a także przywołanie najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny i narodowej tradycji.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja:

Tego dnia Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Był to przełomowy i nowatorski dokument zmieniający sposób rządzenia krajem.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Niestety niedługo później nastąpiły rozbiory Polski, a Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak dążenie Polaków do niepodległości było niezłomne, a pomagała im w tym pamięć o ustanowieniu pierwszej Polskiej konstytucji. Święto oficjalnie przywrócono w 1919 roku – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w , ale w czasach komunizmu znów zlikwidowano.

Powtórnie przywrócono je w 1990 roku.

W tym roku obchodzimy również 20-stą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

To wydarzenie miało ogromne znaczenie dla naszego kraju i przyniosło wiele korzyści. Oto kilka aspektów związanych z tym jubileuszem:

• Mobilność studentów i naukowców: Członkostwo w UE umożliwiło polskim studentom i naukowcom większą swobodę w podróżach i studiowaniu za granicą. Programy takie jak Erasmus pozwoliły tysiącom młodych ludzi na zdobycie nowych doświadczeń i rozwoju w innych krajach europejskich.
  • Współpraca badawcza: Polska ma teraz dostęp do jednolitej przestrzeni badawczej UE, co umożliwia swobodny przepływ naukowców, wiedzy i technologii. Wsparcie finansowe z unijnych funduszy wspiera polskie badania naukowe.
  • Infrastruktura i edukacja: Dzięki członkostwu w UE Polska otrzymała wsparcie finansowe na rozwój infrastruktury, edukację, badania naukowe i stypendia. To przyczyniło się do wzrostu jakości życia i możliwości wyboru dla Polaków.
  • Wspólna historia: Początki integracji Polski z Unią Europejską sięgają roku 1988, a w 2004 roku Polska oficjalnie stała się jej członkiem. To ważny moment w historii naszego kraju, który warto uczcić i docenić.